Ceremonia podpisania projektu ENSEMBLE3

24 września podczas wydarzenia Research and Innovation days zorganizowanego w Brukseli miała miejsce symboliczna uroczystość podpisania projektu ENSEMBLE3. Projekt reprezentowali koordynotor dr hab. Dorota A. Pawlak, prof. nadzw. (ITME i UW) oraz prof. Jose M. Pitarke – dyrektor NanoGUNE z Hiszpianie.

Podczas ceremonii projekt został podpisany przez dr hab. Dorota A. Pawlak, prof nadzw. i Jean-Eric Paquet, Dyrektora Generalnego RTD (Dyrekcji Generalnej Badań i Rozwoju Komisji Europejskiej). Dyrektor przedstawił główne przesłanie, wyzwania i możliwości programu Teaming. Ceremonia była skierowana do 14 laureatów programu Teaming, była więc doskonałą okazją do dyskusji i nawiązania kontaktów pomiędzy lauretami koordynatorami i partnerami poszczególnych projektów.

W ramach tego samego wydarzenia w czasie sesji „Bridging, Widening, Sharing: let’s Advance Europe together!” komisarz Carlos Moedas i członkini komitetu parlamentu europejskiego ds. środowiska (ENVI) Adina-Ioana Vălean przywitali i pogratulowali na scenie przedstawicielom projektów nagrodzonych w ostatniej edycji programu Teaming for Excellence. Sesja była poświęcona znaczeniu i wykorzystaniu enklaw doskonałości i kluczowej w tym roli wszystkich interesariuszy dla postępu badań i rozwoju w Europie.

Celem projektu jest utworzenie Centrum doskonałości dla nanofotoniki, zaawansowanych materiałów i technologii wzrostu kryształów. To ambitne przedsięwzięcie jest możliwe dzięki finansowaniu uzyskanemu w ramach programu Teaming for Excellence Komisji Europejskiej z Horyzontu 2020 oraz Międzynarodowym Agendom Badawczym Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Łącznie na stworzenie centrum zostanie przeznaczonych około 30 milionów EUR.

Centrum Doskonałości ENSEMBLE3 będzie prowadzić działalność w dziedzinie wzrostu kryształów oraz projektowaniu i wytwarzaniu materiałów funkcjonalnych, które mogą znaleźć zastosowanie między innymi w nanofotonice, medycynie, telekomunikacji oraz fotowoltaice. Projekt jest realizowany przez wiodące polskie instytucje naukowego – Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Technologii Materiałów Elektronowych i Uniwersytet Warszawski przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Kluczową rolę w konsorcjum projektowym odgrywają również znaczące europejskie ośrodki naukowe, w tym Sapienza University of Rome (Włochy), Karlsruhe Institute of Technology (Niemcy) oraz Cooperative Research Center nanoGUNE Consolider (Hiszpania).

Więcej informacji: http://ensemble3.eu/

Poniższe materiały pochodzą ze strony Komisji Europejskiej: https://ec.europa.eu/digital-single-market/events/cf/european-research-and-innovation-days/item-display.cfm?id=23470#

Przedstawiciele 14 projektów nagrodzonych w programie Teaming for Excellence Horyzontu 2020 z komisarzem Carlos Moedas i członkinią komitetu parlamentu europejskiego ENVI Adina-Ioana Vălean.

Koordynator projektu ENSEMBLE3 – dr hab. Dorota A. Pawlak i Dyrektor Generalny RTD (Dyrekcji Generalnej „Badania naukowe i innowacje”) po podpisaniu certyfikatu projektu.

Data publikacji: 01 października 2019

Data ostatniej modyfikacji: 22 października 2019